Alkoholizm w rodzinie – jak z tym walczyć?
Alkoholizm może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Choroba ta negatywnie oddziałuje na organizm oraz sytuację życiową chorego. Często bywa również, że przykre konsekwencje nałogu alkoholowego odczuwa cała rodzina. Gdy rodzic ma ten problem i nie może sobie z tym poradzić, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo rozpadu dotychczasowo ustabilizowanego życia wszystkich domowników.
By móc walczyć o swą rodzinę i wyjść na “prostą”, chory powinien podjąć decyzję o efektywnej terapii. By była ona w pełni skuteczna warto – poza zapewnieniem sobie opieki psychologicznej – zabezpieczyć się przed usilną chęcią sięgnięcia po alkohol. Dobrym sposobem będzie więc zaszycie alkoholowe, potocznie zwane wszywką.
Konsekwencje alkoholizmu w domu rodzinnym
Nałóg alkoholowy doprowadza do całkowitej dewastacji dotyczasowo ustabilizowanego życia w rodzinie. W efekcie może nastąpić między innymi:
- zachowanie agresywne chorego wobec domowników
- zachwianie budżetu domowego
- utrata pożycia małżeńskiego i rozwód rodziców
- zachowania buntownicze dzieci
- depresja domowników
- obniżenie płodności u rodziców
- odrzucenie chorego przez domowników
To tylko niektóre przykre konsekwencje alkoholizmu, jedak należy pamiętać, że mogą się one rozprzestrzeniać na każdą sferę życia człowieka.
Uzależnienie alkoholowe – jak z nim walczyć
Pierwszą rzeczą, jaką chory musi wykonać, jest uświadomienie sobie problemu z alkoholem i przyznanie się przed samym sobą do uzależnienia. W następstwie powinien szukać efektywnej pomocy w postaci:
- terapii psychologicznej i wsparcia grupy AA
- zaszycia alkoholowego
Zaszycie alkoholowe – skuteczny sposób wsparcia terapii antyalkoholowej
Zaszycie alkoholowe to dobry sposób, by zaradzić nieodpartej chęci sięgnięcia po kieliszek wódki. Zabieg polega na podskórnym wszyciu tabletki z aktywnym składnikiem reagującym w bardzo groźny sposób z alkoholem. Powoduje to u chorego zniechęcenie do alkoholu w każdej postaci.
Zalety zaszycia alkoholowego:
- wsparcie tzw. słabej woli chorego
- pomoc w przerwaniu ciągu alkoholowego
- skuteczne uzupełnienie terapii psychologicznej
- dyskrecja (miejsce zaszycia alkoholowego znajduje się w mało widocznej lokalizacji)
- długi zasięg czasowy działania (do 12 miesięcy)