Artroskopia barku – co to jest i kiedy się wykonuje
Staw barkowy bardzo często ulega różnego rodzaju urazom lub zwichnięciom. Dźwiganie ciężkich przedmiotów, przeciążenie którejś ze stron barku, czy też ćwiczenia sportowe o zbyt dużej intensywności lub niewłaściwe ich wykonywanie, przyczyniają się często do poważnych kontuzji.
Dolegliwości bólowe, często bardzo dokuczliwe, skłaniają do wizyty u specjalisty i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Jakie istnieją rodzaje uszkodzeń barku
Uszkodzenia mogą być urazowe, które są bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego lub zwyrodnieniowe – przy małych uszkodzeniach tego typu istnieje możliwość leczenia zachowawczego, przy jednoczesnym kontrolowaniu, czy nie ulega ono powiększeniu.
Czym jest artroskopia barku
Aby określić, co dokładnie zostało uszkodzone w stawie barkowym, potrzebne jest wykonanie zabiegu, który pozwoli na opracowanie konkretnych założeń leczenia i rehabilitacji. W tym celu wykonuje się artroskopię barku.
Zalety wykonania artroskopii barku.
- niewielka inwazyjność
- niewielka blizna
- krótki pobyt w szpitalu
- szybka rehabilitacja
- szybki powrót do sprawności
W jaki sposób wykonuje się artroskopię barku
Artroskopię barku wykonuje się wyłącznie ze wskazań diagnostycznych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, omówionego wcześniej z anestezjologiem. Polega na niewielkim nacięciu i wprowadzeniu do stawu endoskopu, za pomocą którego lekarz ma możliwość obejrzeć wnętrze stawu na monitorze, w celu oceny urazu i postawienia dokładnej diagnozy, co pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Po wykonanym zabiegu, zakładane są szwy i opatrunek. W zależności od diagnozy, rękę umieszcza się w ortezie lub zleca rehabilitację, którą można rozpocząć najczęściej już w pierwszym tygodniu po zabiegu.
Wskazania do wykonania artroskopii barku:
- zespół bólu podbarkowego z zapaleniem kaletki podbarkowej
- przewlekłe zapalenie błony maziowej
- uszkodzenie górnej części torebki stawowej
- zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego
- niestabilność stawu barkowego spowodowana uszkodzeniami obrąbka i torebki stawowej