Co może jeść cukrzyk – wszystko o diecie cukrzycowej

Osoby chorujące na cukrzyce posiadają własną dietę, którą polecił im specjalista. Na samym początku lekarz wylicza pacjentowi zapotrzebowanie energetyczne na każdy dzień. Jest ono uzależnione od wieku, wzrostu i wagi osoby chorej. Obliczone kalorie rozkłada się na kilka posiłków w ciągu dnia. Dania przyjmowane przez cukrzyka muszą być złożone z odpowiednich produktów. Dieta cukrzycowa polega na zmniejszaniu glukozy, cholesterolu oraz triglicerydów w surowicy krwi. Taki sposób odżywiania poprawi jakość życia chorego oraz zmniejszy ryzyko powikłań związanych z cukrzycą. Osoby cierpiące na to schorzenie często zmagają się z otyłością. Jeśli tak jest, lekarz proponuje dietę z deficytem kalorycznym, co pozwoli spalić zbędne kilogramy.

Co jeść podczas diety cukrzycowej?

Wobec powszechnej opinii osoba chora na cukrzycę nie ma ubogiej diety. Ważne jest różnorodność przyjmowanych produktów, Mimo to są rzeczy, których nie powinno się jeść. Dieta cukrzycowa powinna być złożona z produktów o niskim indeksie glikemicznym. Cukrzycy powinni jeść warzywa, w tym rośliny strączkowe. Owoce, ze względu na fruktozę powinny zostać ograniczone. Dozwolona jest jedna porcja dziennie. Grejpfrut, czarna porzeczka, truskawka, jabłko, pomarańcza, to owoce o niskiej zawartości IG. Cukrzycy powinni przyjmować kwasy tłuszczowe omega-3 i omega 6. Można znaleźć je w rybach oraz olejach z orzechów i nasion. Należy również pamiętać o spożywaniu produktów z wysoką zawartością błonnika, np.: płatki owsiane, chleb razowy, kasze gruboziarniste, ryż brązowy oraz makaron pełnoziarnisty.

Cukrzycy nie mogą jeść ryżu białego, słodyczy, owoców suszonych, krakersów i paluszków słonych, słodkich napoi, w tym nektary oraz soki owocowe, śmietany, tłustych mięs, masła, smalcu oraz margaryny. Ze słodkości dozwolona jest gorzka czekolada. Najlepiej wybierać te, które mają w sobie jak najwięcej kakao. Podczas przygotowywania posiłków dla cukrzyka należy unikać soli oraz cukru.

O autorze

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *