Dla kogo kategoria prawa jazdy D

Specyfika prowadzenia pojazdów takich jak autobus, autokar turystyczny czy ciągnik rolniczy, jest zupełnie inna niż na przykład samochodów osobowych. Właśnie z tego powodu ustawodawca przewidział osobne uprawnienia – prawo jazdy kategoria D – odnoszące się do kierowania tego typu samochodami. Jeżeli lubisz jeździć i szukasz nowego kierunku w swojej karierze zawodowej, dobrym pomysłem jest zapisanie się na kursy przygotowujące do zdobycia takich kwalifikacji.

Prawo jazdy kategoria D – dla kogo

Ograniczenia wiekowe przypisane do kategorii D, są nieco większe niż w przypadku innych pojazdów. – minimum 24 lata, jednak są wyjątki, dzięki którym wiek ten można obniżyć do 21 lat. W tym wieku możliwe jest przystąpienie do kursu, jeżeli kandydat zdobył wcześniej kwalifikację wstępną D, D+E. Oprócz spełnienia kryterium wiekowego niezbędne jest również posiadanie co najmniej prawa jazdy kategorii B.

Program nauczania

Kurs składa się z części teoretycznej – trwającej 20 godzin lekcyjnych, oraz praktycznej, która w zależności od posiadanych przez kandydata uprawnień trwa 60 (w przypadku posiadania kat. B) lub 40 (kierowcy z prawem jazdy kat. C) pełnych godzin. Obie części kończą się egzaminem. W ramach nauczania teoretycznego kursanci zapoznają się między innymi z tematyką budowy oraz obsługi pojazdów, zasadami poruszania się po drodze i utrzymywania bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu. Przyswajają także informacje z podstaw logistyki, raportowania pracy i kodeksu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem autobusów.

Z kolei część praktyczna wiąże się z aktywnym ćwiczeniem umiejętności w ruchu drogowym – miejskim, a także w terenie niezabudowanym, i na placu manewrowym. Chodzi o przekazanie wiedzy, która pozwala nie tylko skutecznie zdać egzamin, ale przede wszystkim wykształcić prawidłowe umiejętności i nawyki niezbędne dla kierowcy autobusu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby egzaminator pokazał, jak efektywnie wykonywać manewry takie jak omijanie, wyprzedzanie, zmienianie pasa ruchu, oraz jak bezpiecznie cofać czy hamować.

Perspektywy zawodowe

Kategoria D otwiera szerokie możliwości pracy. Osoby, które posiadają ten rodzaj prawa jazdy, są poszukiwane zarówno na rynku lokalnym, np. jako kierowcy autobusów miejskich, jak i w komunikacji międzymiastowej lub u przewoźników międzynarodowych.

Wszystkich zainteresowanych nauką jazdy i szkoleniem, zapraszamy do kontaktu z firmą Codex, która działa w Krakowie – oferujemy dużą ilość kursów i wsparcie fachowców o wieloletnim doświadczeniu.

O autorze

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *