Elewacja domu. Co wybrać?

Planując budowę domu, zwykle nie bierze się pod uwagę wyglądu elewacji. Ten element schodzi na dalszy plan. A przecież zewnętrzny wygląd domu jest jego wizytówką i, podobnie jak ogród, świadczy o właścicielach. Dlatego warto wcześniej zastanowić się, jak chcemy, aby nasz dom wyglądał z zewnątrz.

Elewacja z kamienia, drewna czy tynku?

Istnieje mnóstwo sposobów na wykończenie elewacji. Niektóre z nich są bardziej popularne, inne mniej. Beton architektoniczny to jedno z najmodniejszych ostatnimi czasy rozwiązań. Nie tylko świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach typu loft, ale także idealnie nadaje się jako tynk zewnętrzny. Jeżeli połączymy go z drewnem, da ciekawy efekt, idealny dla wszystkich miłośników niecodziennych rozwiązań.

Zewnętrzny tynk nie zawsze jest tynkiem w rozumieniu dosłownym. Wykończeniem elewacji może być także okładzina z desek. Jest to bardzo efektowne rozwiązanie, jednak wymaga odpowiedniej impregnacji. Dobrej jakości drewno, o które odpowiednio się zatroszczymy, na pewno posłuży nam na lata.

Równie efektownym rozwiązaniem są cegły na elewacji. I nie chodzi tutaj o nagą ścianę pozbawioną tynku. Cegły elewacyjne to element dekoracyjny, który przykleja się bezpośrednio do muru lub warstwy ocieplenia. Taka elewacja sprawia wrażenie solidnej oraz ciepłej i zapewne przyciągnie wzrok każdego przechodnia.

Możemy też postawić na klasyczny tynk zewnętrzny, który możemy pomalować na dowolny kolor lub połączyć z innymi materiałami, uzyskując tym samym nietypowy, unikalny wygląd domu.

A co na dach?

Nie tylko elewacja ma wpływ na wygląd i postrzeganie naszego domu. Ważny jest również materiał, z którego wykonany jest dach. Modnym, ekonomicznym i ładnym rozwiązaniem jest blachodachówka, która imituje klasyczną dachówkę ceramiczną. Jest jednak dużo lżejsza i łatwiejsza w montażu. Również jej konserwacja i ewentualne naprawy są znacznie łatwiejsze, niż w przypadku dachów pokrytych dachówką.

Innym, równie efektownym rozwiązaniem jest blacha trapezowa. Świetnie sprawdza się na dachach o prostych kształtach. Jest ekonomiczna i wytrzymała. Co ciekawe, może być także stosowana na elewacje. Łącząc se sobą różne materiały, możemy uzyskać naprawdę niesamowite efekty.

O autorze

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *