Innowacyjne rozwiązania – jak zmieniał się laserowy druk?

Pierwsza drukarka laserowa trafiła na rynek w 1977 r. Urządzenie zostało zaprojektowane przez Gary’ego Starkweathera dla firmy Xerox. Cena urządzenia wynosiła wówczas 350.000 $. Dziś na drukarkę laserową może pozwolić sobie nawet przeciętny konsument.

Pierwsze urządzenia wykorzystujące technologię druku laserowego nie były urządzeniami peryferyjnymi dla komputerów PC. Takie drukarki laserowe pojawiły się w latach 80., a ich pionierem była firma Hewlett – Packard LaserJet Classic. Następnie na rynek drukarek laserowych weszły Apple i Canon.

Kolorowy druk laserowy

Dużym krokiem w postępie technologii druku laserowego było wprowadzenie laserowych drukarek kolorowych. Pojawiły się one w latach 90. Wtedy też pojawiły się obawy, że takie urządzenia będą wykorzystywane do celów niezgodnych z prawem, jak choćby do fałszowania banknotów. Poza tym, technologia druku laserowego może być wykorzystywana do śledzenia oraz identyfikowania osób, które rozpowszechniają dokumenty niewygodne dla osób trzecich, korporacji lub rządów, które nie uznają wolności słowa. Istnienie takiego mechanizmu było oczywiście „tajemnicą handlową”. Konsumenci dowiedzieli się o tym dopiero od organizacji społecznych. Duży wkład w tego typu działalność ma fundacja Electronic Frontier Foundation.

Drukarki LED-owe

Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem powiązanym z technologią druku laserowego jest druk LED-owy. Konstrukcja tego rodzaju drukarki polega na wykorzystaniu listwy z diodami LED. Skomplikowany układ lasera i luster został zastąpiony diodami LED, które są bardziej trwałe i dłużej działające w porównaniu z ruchomymi elementami wykorzystywanymi w standardowych drukarkach laserowych.

Zaletą drukarki LED jest też wyższa wydajność światłoczułego bębna drukarki. Wpływa to bezpośrednio na niższe koszty eksploatacyjne, bo bęben światłoczuły nie musi być często wymieniany. Poza tym, drukarki LED zapewniają szybsze tempo wydruku – listwa z diodami naświetla bęben na całej szerokości, za jednym razem.

W środowisku eksperckim uważa się, że technologia LED jest rozwiązaniem innowacyjnym, które w przyszłości będzie rozwijane.

O autorze

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *