Jak czyścić złotą biżuterię?

Mydło i płyn do naczyń na lekkie zabrudzenia

Złoto to szlachetny, piękny i kosztowny kruszec dlatego o wykonaną z niego biżuterię należy szczególnie dbać aby móc długo cieszyć się pełnią jej blasku. Niestety złoto wchodzi w reakcje chemiczne zarówno z powietrzem jak i innymi metalami i z czasem traci kolor i matowieje. Ponadto codzienne noszenie biżuterii powoduje, że w zakamarkach gromadzi się tłuszcz i brud. Można w takiej sytuacji oddać ją do jubilera aby odnowił biżuterię profesjonalnymi środkami lub też zastosować sprawdzone, tanie, domowe sposoby i zrobić to samodzielnie. Na lekkie zabrudzenia, kurz i tłuszcz w zakamarkach łańcuszków czy pierścionków najlepszy będzie roztwór letniej wody z mydłem czy też płynem do mycia naczyń. Taka kąpiel rozpuści brud, który następnie wystarczy wypłukać pod bieżącą wodą a później dokładnie wysuszyć biżuterię polerując ją miękką ściereczką. Złota biżuteria odzyska swój dawny blask i znów będzie cieszyć nasze oko. Taki zabieg warto przeprowadzać regularnie i dość często szczególnie w przypadku tych elementów, które nosimy na co dzień. Nawet jeśli biżuteria nie jest brudna to zalecane jest jej polerowanie na sucho dzięki czemu stale będzie pięknie błyszczała.

Sól i kwasek cytrynowy na poważniejsze plamy

Czasami na złotej biżuterii pojawiają się plamy, które ciężko usunąć wodą z mydłem. Powstają one na skutek reakcji chemicznych złota z wodą (rdzawe plamki) oraz miedzią (zielone plamy). W takim przypadku należy posłużyć się konkretnymi roztworami. Zabrudzenia zmyjemy zanurzając biżuterię w wodzie z solą kuchenną na ok 15-20 minut. W przypadku zielonych plam skuteczny będzie kwasek cytrynowy. Tu również najskuteczniej jest zamoczyć zabrudzony element. Jeżeli zabrudzenia nie znikają po samym moczeniu możemy pomóc sobie szczoteczką do zębów o miękkim włosiu i delikatnie wyczyścić nią plamę. Gdy plamy znikną płuczemy biżuterię i suszymy.

Jak wyczyścić biżuterie z kamieniami?

Inaczej wygląda sytuacja gdy czyszczenia wymaga biżuteria ozdobiona cyrkoniami bądź też kamieniami szlachetnymi. Absolutnie nie należy jej wówczas moczyć gdyż ozdoby te mogą być przyklejone do złota i pod wpływem kąpieli wodnej klej mógłby się rozpuścić. Najlepiej czyścić biżuterię za pomocą miękkiej ściereczki nasączonej wodą z mydłem czy delikatnym płynem do naczyń. Wówczas mamy pewność, że nie uszkodzimy ozdobnej biżuterii. Silniejsze roztwory poza rozpuszczeniem kleju mogłyby uszkodzić drogocenne kamienie czy perły. W przypadku cyrkonii lub kryształów – czyli kamieni syntetycznych możemy bez obaw stosować pierwszą metodę.

Jak najlepiej przechowywać biżuterie?

Najlepszym rozwiązaniem do przechowywania biżuterii są specjalne szkatułki z licznymi przegródkami i kieszonkami, w których każdy element biżuterii jest osobno. Wówczas unikamy niepotrzebnego zarysowywanie się nawzajem biżuterii. Ponadto ciągłe rozplątywanie pomieszanych ze sobą łańcuszków czy bransoletek również je niszczy. Jeśli nie posiadamy takiej szkatułki i trzymamy swoją kolekcję biżuterii w zwykłym pudełku warto zaopatrzyć się w małe bawełniane woreczki i w nich przechowywać oddzielnie poszczególne elementy swojej biżuteryjnej garderoby.

O autorze

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *