Jak poprawić jakość powietrza w domu
Od lat polskie miasta zajmują niechlubnie wysokie pozycje w rankingach badających zanieczyszczenie powietrza. Okazuje się, że problem dotyczy nie tylko przestrzeni otwartej, ale też zauważalny jest w mieszkaniach, domach czy biurach.
Nawet z pozoru niewielkie zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach mogą skutkować zawrotami głowy, złym samopoczuciem i przyczyniać się do podrażnień gardła, krtani oraz nosa. Zła jakość powietrza w domu odpowiada także za poważne chory układu oddechowego. Na szczęście można temu zapobiec, stosując się do kilku wskazówek.
Wentylacja domu i rośliny doniczkowe
Kilkanaście minut wietrzenia na domu znacząco poprawi jakość powietrza, oczywiście jeżeli na zewnątrz nie ma w tym czasie smogu. Regularnie otwieranie okien oraz używanie wentylatorów nie tylko zmniejsza poziom zanieczyszczeń w powietrzu, ale też zwiększa ilość tlenu.
Podobnie jak na dworze, także w domach za oczyszczanie powietrza odpowiadają rośliny. Różnicą jest skala – zamiast drzew pozytywną rolę pełnią rośliny doniczkowe. Nie dość, że są dobrym sposobem na ożywienie zamkniętej w czterech ścianach przestrzeni, to jeszcze są naturalnym filtrem gromadzącym unoszące się w powietrzu pozostałości lotnych związków chemicznych, które są obecne w środkach do utrzymania czystości. Ponadto rośliny doniczkowe wchłaniają dym (np. z kominka, z pieca czy tytoniowy) i poprawiają bilans wilgoci w powietrzu.
Nawilżanie
Zanieczyszczone powietrze to nie wszystko. Dla samopoczucia i zdrowia istotne jest zapewnienie właściwej wilgotności. Pomocny będzie nawilżacz powietrza. Jego dodatkowym atutem jest to, że wilgotne powietrze wyłapuje krążące zanieczyszczenia (kurze, roztocza), które po kontakcie z nawilżonym powietrzem opadną i będzie można je usunąć mopem, ściereczką bądź zmiotką.
Jeszcze lepszym sposobem na poprawę jakości powietrza, w tym nawilżenie, jest skorzystanie z jonizatora. Urządzenie to odpowiada za proporcje między dodatnimi a ujemnymi jonami. Im wyższe jest stężenie jonów ujemnych, tym wzrasta czystość powietrza oraz zwiększa się ilość tlenu. Wysokiej jakości jonizator powietrza, taki jak oferowany przez Stern Polska model z serii MAX OXYGEN, znakomicie zdaje egzamin przy walce z nieprzyjemną wonią, wirusami, bakteriami, roztoczami, kurzem, pleśnią i grzybami unoszącymi się w powietrzu. Jonizator łączy w sobie zalety nawilżacza, skutecznego filtra i mini-fabryki tlenu.
Szukając sposobu na polepszenie jakości powietrza w domowej lub biurowej przestrzeni, najlepiej połączyć siły. Jonizator świetnie uzupełnia wcześniej wymienione rozwiązania.