Jak zabezpieczyć meble ogrodowe

Meble ogrodowe są nieodzownym elementem architektury ogrodowej. Odpowiednio dobrane potrafią służyć nie tylko wygodą, ale również dodatkowo zdobią ogród. Aby dobrze spełniały swoją funkcję i przez długie lata służyły, należy o nie odpowiednio zadbać.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe z drewna

Drewniane meble ogrodowe można zabezpieczyć przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, malując je specjalnymi impregnatami technicznymi lub preparatami ochronno-dekoracyjnymi. Oba preparaty mają za zadanie chronić drewno przed niszczeniem, jednak ich działanie różni się od siebie.

Impregnaty techniczne (impregnaty do drewna) chronią drewno przed biokorozją oraz przed destrukcyjnym wpływem słońca i wody. Środki te nie tworzą na powierzchni drewna powłoki, ale wnikają w jego głąb, chroniąc od środka. Wybierając impregnat techniczny, należy zwrócić uwagę, jaki sposób ochrony gwarantuje producent, czy preparat chroni przed grzybami pleśniowymi, grzybami domowymi czy owadami. Takie informacje powinny znajdować się z tyłu etykiety.

Preparaty ochronno – dekoracyjne występują w postaci lakierów, lakier-bejc czy olei. Środki te nie tylko mogą dekorować drewno na wybrany kolor, ale również w postaci bezbarwnej podkreślają walory mebli ogrodowych. Coraz częściej meble ogrodowe, jak i tarasy z drewna traktuje się olejem. Olej wchłania się bardzo dobrze w deski, chroniąc je i jednocześnie podkreślając zarys i słoje drewna. Olejowanie mebli ogrodowych niesie za sobą jeszcze tę korzyść, że wierzch deski nie będzie się łuszczyć czy pękać, gdyż olej nie tworzy powłoki. W przypadku malowania mebli ogrodowych lakierem lub lakierobejcą należy liczyć się z faktem, że po 2-3 latach potrzebna bedzie renowacja powierzchni mebli. Podczas zakupu lakieru lub lakierobejcynależy zwrócić uwagę czy w swoim składzie zawiera filtr UV. Meble pomalowane bezbarwnym preparatem bez filtra szybko poszarzeją i ściemnieją.

Przed pomalowaniem mebli preparatem ochronnym, należy drewno oczyścić z resztek starej powłoki, szlifując je papierem ściernym. Tak przygotowane drewno można

O autorze

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *