Koprofagia u psa

Koprofagia to odmiana spaczonego apetytu, objawia się zjadaniem odchodów przez zwierzę – najczęściej własnych, czasem również innych gatunków zwierząt. Istnieją gatunki, wśród których jest to zachowanie normalne – dobry przykład stanowi popularny żuk gnojowy. Wśród powszechnie hodowanych zwierząt, koprofagia może zdarzać się między innymi u świnek morskich i szczurów, które uzupełniają w ten sposób swoją dietę o witaminy i bakterie potrzebne do procesu trawienia. Istnieją jednak gatunki, wśród których zjadanie własnych odchodów stanowi nieprawidłowość – do takich zwierząt należą między innymi psy.

Koprofagia – problem nie tylko szczeniąt

Prawdą jest, że ten rodzaj spaczenia apetytu pojawia się szczególnie często w wieku szczenięcym, zdarza się jednak, że nawyk pozostaje na dłużej lub zaczyna się na późniejszym etapie życia.
W przypadku szczeniąt, koprofagia często występuje w niedługim czasie od zakończenia karmienia przez matkę siarą, wskutek często występujących wtedy niedoborów tzw. bakterii żwaczowych, czyli mikroflory korzystnej dla przewodu pokarmowego. Naturalnym instynktem psa w takiej sytuacji, jest szukanie tych mikroorganizmów w odchodach – własnych lub zwierząt żyjących wspólnie z nimi.
U dorosłych osobników zjadanie odchodów również często świadczy o niedoborach witaminowych, a także o popełnionych przez właściciela błędach w wychowaniu psa, które skutkują stresem, kompensowanym przez zwierze poprzez różnego rodzaju patologiczne zachowania, takie jak właśnie koprofagia.

Zagrożenia

Istotne jest, aby właściciel szybko zareagował na wystąpienie tego zaburzenia u swojego psa. Nieleczona koprofagia prowadzi do szeregu problemów: zakażeń pasożytami, biegunek i stanów zapalnych jelit. Często wówczas zachodzi konieczność zastosowania terapii antybiotykowej. Dodatkowym zagrożeniem jest ewentualny rozwój spaczonego apetytu, i ryzyko, że zwierzę oprócz odchodów zacznie jeść np. ciała obce które w skrajnym przypadku mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Leczenie

Na szczęście istnieją produkty weterynaryjne, których stosowanie z dużą skutecznością wygasza problem spaczonego apetytu u psa. Są to przede wszystkim preparaty mające wysokie stężenie składników wspierających prawidłowe działanie przewodu pokarmowego – witaminy (między innymi B, C), minerały, probiotyki, stabilizatory, żwacze wołowe, drożdże piwne, mikro i makroelement – zamów już dziś: https://weterynaryjny.pl/koprofagia-c-2_16_112.html

Sklep Weterynaryjny.pl posiada szeroką ofertę preparatów, które skutecznie pomogą rozwiązać problem z koprofagią u psa. Posiadamy również duży zakres innych, wyselekcjonowanych produktów dla zwierząt różnych gatunków. Zapraszamy!

O autorze

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *