Obróbka mechaniczna metali

Obróbka mechaniczna metali polega na ich zmienianiu przez skrawanie, wycinanie, a także tłoczenie, frezowanie i szlifowanie.

Skrawanie metali

To trochę, tak jak obieranie warzyw, z tym że surowcem poddawanym obróbce jest metal, w dowolnej formie. Mogą to być na przykład różnej grubości pręty, które mają uzyskać określony kształt, na przykład być nieco zaostrzone na końcach, albo w niektórych fragmentach dość cieńsze. Technologia laserowa, a także cały park maszynowy pozwala na bardzo precyzyjne dopasowanie ich zastosowań, aby uzyskiwać zamierzone efekty.

Wycinanie metali

Stosuje się je najczęściej w przypadku blach metalowych o wskazanej grubości, ale także może to dotyczyć wycinania, albo wywiercania otworów w produktach wykonanych z metalu. Doskonałym przykładem mogą tu być elementy montażowe, takie jak śrubki i podkładki. Wykonuje się je tak, aby wszystkie elementy doskonale do siebie pasowały, a także mogły stanowić odpowiedni rodzaj mocowania dla innych elementów, także wykonanych z metali.

Tłoczenie metali

Wykonywane jest na przykład w przypadku tabliczek z logo firmowym, albo w przypadku konieczności nanoszenia wzorów na elementy metalowe. Do tego celu wykonuje się najpierw odpowiednie szablony, albo korzysta z programów komputerowych, sterujących maszynami, które nanoszą takie wzory za pomocą ciężkich pras.

Frezowanie metali

To trochę, tak jak rzeźbienie w metalowych elementach. Frezy stosowane są do tego, żeby w określony sposób wytłoczyć, wywiercić, albo skrawać określone i wskazane przez zamawiającego elementy, aby uzyskać pożądany kształt końcowy, albo dodatkową funkcjonalność. Przykładem mogą być gwinty na śrubach, które mogą się po takiej obróbcie pozwalać wkręcać na przykład w drewniane elementy.

Szlifowanie metali

Dotyczy to zazwyczaj końcowej obróbki, albo konieczności pozbycia się ostrych krawędzi na przykład powstałych wskutek nawiercania, albo wycinania niepotrzebnych fragmentów. Tego rodzaju usługami zajmuje się między innymi firma http://www.vonart.com.pl.

O autorze

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *