Prace wysokościowe wymagają szkoleń

Prace wysokościowe to praca na wysokości, najbardziej popularna to mycie okien w bardzo wysokich, oszklonych biurowcach. Jednak to nie tylko tego typu przedsięwzięcia. Praca na wysokości to również inne wykonywane prace w przemyśle. Pracowanie na dużych wysokościach wymaga odpowiedniego stanu zdrowia, odwagi ale i przede wszystkim odpowiednich kwalifikacji i przeszkolenia się.

Organizowane są różnego typu szkolenia wysokościowe, których uczestnicy później pracują na wysokościach. Organizowane kursy są teoretyczne i praktyczne na ogół trwają około trzy dni, organizuje się kurs wysokościowy, kurs alpinizmu przemysłowego, kurs instruktora wysokościowego. Po ukończonym kursie otrzymujemy odpowiednie certyfikaty i jeżeli jesteśmy zdecydowani od razu możemy podjąć pracę na wysokości.

Innym rodzajem kursu jest kurs dostępu budowlanego, jest to kurs skierowany do osób pracujących na rusztowaniach, na dachach, na farmach wiatrowych, w telekomunikacji,w budownictwie czy elektroenergetyce. Kursy dotyczące takiego dostępu budowlanego oferują metody ochrony siebie, przed upadkiem, poruszanie się na szynodrabinach, podstawy ratownictwa wysokościowego, bezpieczny transport narzędzi na odpowiednie wysokości, naukę wiązania węzłów, sposoby użytkowania osprzętu oraz metody budowania stanowisk na wysokościach.

Jeszcze innego typu szkolenia to sposoby poruszania się na linach i tego rodzaju kursy skierowane są do osób myjących okna i poruszających się na dużych wysokościach w specjalnych uprzężach na linach.
Szkolenia nie trwają długo, ale są bardzo intensywne, osoby, które decydują się na pracę na wysokościach powinny pracować w odpowiednich zabezpieczeniach, przestrzegać wszystkich zalecanych przepisów i być bardzo ostrożnym.

Warto ppamiętać wszka, że tego typu praca jest bardzo niebezpieczna i naraża pracowników na duże ryzyko.

O autorze

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *