Salt mines Cracow – kopalnia soli, obok pięknego Krakowa

Kraków to miasto o światowej sławie i niezwykłej urodzie. Wiele osób, które, je odwiedza, słusznie wybiera się również do położonej nieopodal Krakowa kopalni soli (salt mines cracow). Jedynie kilka kilometrów za miastem znajduje się miasteczko Wieliczka z jej wielkim solnym skarbem. Od czasów średniowiecza, przez kolejne 700 lat wydobywano tu sól. Przed kilkoma wiekami sól była niemal tak cenna, jak złoto. Nie znano wielu złóż soli kamiennej, a była ona niezbędna, aby przez dłuższy okres czasu przechowywać żywność.

Dzisiaj sól jest już bardzo tania, jednak przez te kilka wieków kopalnia zdążyła urosnąć w wielką, zachwycającą podziemną strukturę. Obecnie w Wieliczce nie wydobywa się już soli, jednak nadal wydobywana jest woda solankowa, z której odparowuje się wielicką sól.

Kopalnia Soli „Wieliczka” od wielu lat przyjmuje również gości. Odwiedził ją między innymi Józef Piłsudski i Jan Paweł II. Już w 1978 roku kopalnia została wpisana listę światowego dziedzictwa UNESCO i od tamtej pory cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ponad milion turystów z całego świata odwiedza ją każdego roku.

Kopalnia w praktyce

Z Krakowa do kopalni soli (salt mines cracow) można dostać się dzięki pociągowi, autobusom miejskim oraz specjalnym, turystycznym busom. W Krakowie bardzo popularne i powszechne są wycieczki do Wieliczki organizowane przez agencje i biura turystyczne. W ramach takiej wycieczki mamy zapewniony przejazd w dwie strony i bilet do kopalni. Całość wyprawy trwa około 5-6 godzin i dzięki sprawnej organizacji pozwala nam się bez przeszkód cieszyć urokami tego niezwykłego miejsca. Jeśli nie zdecydujemy się na zorganizowaną wycieczkę, to koniecznie wcześniej zadbajmy o rezerwację biletu na zwiedzanie kopalni. W sezonie turystycznym kolejki po bilet potrafią ciągnąć się na kilkaset metrów.

Co czeka na nas pod ziemią

Samo zwiedzanie kopalni odbywa się zawsze ze specjalnie przeszkolonym do tego przewodnikiem. Turyści zagraniczni mogą wybrać opcję obcojęzyczną. W ramach Kopalni Soli „Wieliczka”  funkcjonują aktualnie dwie trasy – turystyczna (klasyczna) i górnicza (nowa, interaktywna, lecz wymagająca fizycznej sprawności). Jeżeli wybierzemy już trasę musimy zwrócić szczególną uwagę na to gdzie rozpoczyna się zejście. Trasa turystyczna ma swój początek w szybie Daniłowicza (na terenie głównych zabudowań kopalni), natomiast trasa górnicza zaczyna się w szybie Regis, w centrum miasta.

Nawet jeżeli wybierzemy łatwiejszą trasę turystyczną, to i tak będziemy musieli zmierzyć się na niej, aż z 800 schodami (na szczęście tylko w dół, w górę wywiezie nas oryginalna, górnicza winda). Nie jest to trasa dla wózków dziecięcych. Część trasy jest jednak przystosowana dla wózków inwalidzkich (prosi się o wcześniejszą rezerwację). Pod ziemią zobaczymy magiczne i niezwykłe solne korytarze, komnaty i rzeźby. Najpiękniejszą z atrakcji jest kaplica św. Kingi w całości wykonana z soli (wraz z ołtarzem i pięknymi rzeźbami, scenami biblijnymi i figurami świętych). Kaplica funkcjonuje do dziś: można w niej zorganizować ślub, a co niedzielę odbywa się tam ogólnodostępna msza święta. W zachwyt wprawia również podziemne jezioro, nad, którym odbywa się spektakl świateł przy dźwiękach muzyki Chopina. W trakcie wycieczki dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o trudach pracy górnika oraz tajemnicach kopalni. Na końcu trasy można zdecydować, czy wyjechać już na powierzchnie, czy udać się jeszcze do Muzeum Żup Krakowskich (w cenie), w którym zobaczymy m.in. największą na świecie kolekcję solniczek i oprawiony w srebro róg tura z 1534 roku.

Dla tych, których urzekła atmosfera kopalni

Jeżeli kogoś zachwyci tej magiczny, podziemny świat warto, aby wiedział, że kopalnia oprócz zwiedzania oferuje również:

  • Podziemne noclegi. Dzięki znakomitemu mikroklimatowi kopalni wspaniale wpływają one na stan zdrowia. Zalecane są zwłaszcza dla osób cierpiących na problemy ze strony układu oddechowego.
  • Zwiedzanie tężni solankowej wraz z wieżą widokową.
  • Zaręczyny w kopalni. obsługa pomoże zachwycić i zaskoczyć naszą drugą połówkę.
  • Ślub w kaplicy św. Kingi oraz wesele w podziemnej sali bankietowej.
  • Bal Sylwestrowy.
  • Możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej.
  • Specjalne zajęcia wzmacniające układ oddechowy dla dzieci.
  • Mniejsze dzieci mogą zwiedzać kopalnię w towarzystwie skrzata – Soliludka.

O autorze

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *