Strony internetowe tworzone wczoraj i dziś

Kiedyś ok. 10 lat temu projektując strony internetowe mieliśmy do dyspozycji zupełnie inne narzędzia oraz możliwości ich tworzenia.

Po pierwsze techniczne aspekty w sposób poważny ograniczały możliwości projektanta graficznego. Mam tutaj na myśli szybkość komputerów oraz ich parametry techniczne – moc obliczeniowa, procesor, pamięć RAM, karty graficzne. Internet w dobie lat 90’tych to głównie informacja tekstowa, graficzna połączona z prostą interakcją, która przekazywana była z jednego końca miasta na drugi i samo w sobie to już było fenomenem.

Na potrzeby organizacji danych stworzono struktury sieci dokumentów hipertekstowych

została też napisana pierwsza graficzna przeglądarka. Dało to początki udostępnianiu stron internetowych innym osobom, przesyłania danych połączeniem internetowym.

Sama prezentacja stron wg. opracowanego języka HTML była bardzo uboga gdyż używano struktur zwanych tabelami które umożliwiały proste tworzenie stron www na zasadzie listy informacji – kolumn i rzędów które je organizowały w czytelniejsze dane. Do tego z czasem doszła możliwość wczytania styli css, które dawały możliwość lepszej jeszcze prezentacji danych wejściowych.

Po drugie same łącza i technologia nie pozwalały na szaleństwa w zakresie grafiki. Nie było możliwości na to by pokazać coś innego niż wszyscy z racji istniejących na tamte czasy ograniczeń. Wszystko szło jednak w co raz lepszym kierunku, internet stawał się co raz szybszy, łącza lepsze, zwiększały się możliwości projektantów – zaczęto myśleć o koncepcji tworzenia stron nie tylko jako przekazanie danych, ale skupiono się na ich warstwie wizualnej. Typowym przykładem możliwości graficznych są te projekty graficzne stron www hauerpower z Tarnowa budzące zachwyt lekkością formy i czytelnością oraz dbałością o każdy element i moduł strony.

Strony internetowe – animowany flash

Następne lata to niezwykły rozwój internetu oraz technologii. Powstają kolejne przeglądarki, lepsze łącza, technologia która umożliwia ładnowanie na stronach animowanych plików flasha – swf, gif. Strony www tego typu dają już ogromne możliwości prezentowania informacji nie tylko tekstowych ale również graficznych. Graficy otrzymują potężne narzędzia tworzenia stron od flasha, po edytory graficzne typu photoshop.

Flash jako przełomowe technologicznie narzędzie pozwala na nieograniczone kreowanie projektu graficznego strony www i jego animacji. Dzięki formatowi wynikowemu który niezależny całkowicie jest od tabel. Eksport plików flasha do swf i osadzanie go na stronie internetowej tylko za pomocą jednego pliku dawał nieograniczone możliwości tworzenia stron na długie lata. W tym czasie powstało całe mnóstwo stron internetowych tylko rysowanych wektorowo docelowo w programie flash na animacji poklatkowych z wykorzystaniem kodowania actionscript nadającemu interakcję dla praktycznie dowolnego elementu na scenie.

Poprawa jakości tworzenia stron www

Dzięki rozwojowi kodowania powstają coraz to lepsze możliwości tworzenia stron www nie tylko za pomocą tabel, które uwalniają projektanta z myślenia o stronie internetowej jako typowym systemie blokowym. Nowe  języki projektowania stron jak css2, html 4, ajax, jquery, powodują skok w rozwoju internetu i rewolucję w dziedzinie promocji firm i nowym kanale możliwości dotarcia do Klienta – poprzez stronę internetową.

I tak z biegiem czasu powstają coraz lepsze graficznie strony internetowe służące rozwojowi działalności, poprawianiu jakości sprzedaży czy realizujące określone z góry przez projektanta i firmę cele biznesowe.

Dzisiaj osiągnięto sukces, którym można nazwać przebicie się internetu przez takie kanały sprzedażowe jak radio, czy telewizja. Głównie dzięki niezależności tego medium oraz wolności jaką daje jest tak popularny przez ludzi i biznesmenów.

 

O autorze

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *