Zakładanie ogrodu – od czego zacząć?

Własny teren zielony wokół domu to jeden z głównych powodów, dla których decydujemy się na zakup lub budowę domu jednorodzinnego. Z pozoru zakładanie ogrodów domowych wydaje nam się proste. Jednak kiedy zaczynamy myśleć o konieczności wykonania podziemnych instalacji, układaniu nawierzchni, doborze i kupnie elementów małej architektury ogrodowej i innych czynnościach powodujących, że ogród będzie wyglądał pięknie i zapraszał do wypoczynku – może przerażać nas ogrom pracy, jaką należy w to włożyć. Od czego należy więc zacząć zakładanie ogrodu i co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie poświęcić temu zbyt dużo czasu?

Pierwsze kroki do zakładania ogrodu

Dobrze zaplanowany ogród musi być dopasowany do budynku, warunków klimatyczno-glebowych oraz położenia działki. Zakładanie ogrodów warto więc rozpocząć od zastanowienia się, na jakim terenie będzie on powstawał. Jaki jest rozmiar i kształt działki oraz jak jest usytuowana względem stron świata. Określmy jej nasłonecznienie oraz kierunek wiatru na danym terenie. Ważne jest również przeznaczenie działki – kwestia czy ma ona spełniać funkcje rekreacyjne, czy też chcemy spróbować uprawiać na niej warzywa lub owoce. Warto też przemyśleć, jakiego typu rośliny nam odpowiadają i jakie zakątki chcemy stworzyć w naszym ogrodzie. Często może okazać się, że nasze ulubione krzewy czy drzewa nie będą dostosowane do warunków, jakie możemy im zapewnić. Istotną kwestią jest zaplanowanie budżetu, jaki mamy na realizację naszych marzeń, który w razie potrzeby może spowodować rozłożenie pracy nad zielonym terenem na poszczególne etapy.

Specjaliści od zakładania ogrodów

Wiele osób nie ma czasu lub możliwości, aby poświęcić się planowaniu i realizowaniu powstałego planu ogrodu, a jednocześnie chciałyby cieszyć się zielonym terenem za oknem swojego domu. Pracownia, którą kieruje architekt krajobrazu mgr inż. Marta Kępka, to idealne rozwiązanie dla wszystkich zbyt zapracowanych osób, które marzą o pięknym terenie wokół domu. Pracownię stanowi zespół osób w pełni oddanych pasji, jaką jest dla nich planowanie i nadzór nad realizacją projektów ogrodów prywatnych, jak i zielonych przestrzeni publicznych. Zapraszamy na stronę http://kepkaogrody.pl/wykonawstwo i do kontaktu, jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszymi usługami!

O autorze

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *